O PLEMENI

holky

Oficiální název – Bostonský teriér (Boston terrier)

Země původu – Spojené státy americké
F.C.I. – Standard č. 140/02.09.2009/GB
Zařazení dle F.C.I. – skupina IX. společenská plemena
sekce 11 malá molossoidní plemena
bez zkoušek výkonu
Původní využití/zařazení – lovec krys
Oficiální zkratka v ČR – BOS
Platnost standardu – 02/1995


Bostonský teriér, dříve americký bulteriér vstoupil do historie v druhé polovině 19. století v USA. Na přání chovatelů byl však přejmenován a název „bostonský“ dostal na počest města Boston, kde je brát jako „státní pes“.

Jedná se živého, velmi inteligentního, hravého a vitálního pejska. Bostonský teriér budí dojem rozhodnosti, síly, aktivity nicméně s neskutečnou s elegancí. Jedná se o nenahraditelného společníka, který má vynikající vlastnosti, smýšlení.

Ve zkratce řečeno je to malý, kompaktní, hladkosrstý pes, kvadratického tvaru s krátkým nosem a vydatně stavěného těla.

Jeho srst je hladká a lesklá, barva žíhaná nebo černá s bílými znaky, které jsou rovnoměrně rozložené.
Hlava je v dobrém poměru s celkovou velikostí psa, tělo je kratší a kompaktní, končetiny silné a dobře formované, ocas je krátký. Mezi pejskem a fenkou je zjevný rozdíl v mírném zjemnění stavby těla.

Bostoňácci se dožívají kolem 11 až 13let, avšak život s nimi je jedna velká jízda. Komu nikdy nedělal společníka, nemůže pochopit, ale bostonský teriér je opravdu výjimečný a jedná se o lásku na celý život …

Podrobnější informace o standartu bostonského teriéra naleznete na stránkách www.cmku.cz – sekce Plemena/standardy, kategorie IX. plemena společenská.